
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 10 |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Interface | I²C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 900 mV |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Logic Function | Clock |
| Date Format | Binary |
| Time Format | HH:MM:SS |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 18 µA |
| Current - Timekeeping | 0.6 µA @ 3.3 V |
| RoHS | Compliant |
Stock: 17934
Distributors
pcbx
Unit Price$0.71328
Ext.Price$0.71328
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.71328 | $0.71328 |
| 10 | $0.58282 | $5.82820 |
| 25 | $0.53803 | $13.45075 |
| 50 | $0.49669 | $24.83450 |
| 100 | $0.45852 | $45.85200 |
| 300 | $0.40560 | $121.68000 |
| 500 | $0.35880 | $179.40000 |
| 1000 | $0.33892 | $338.92000 |
